Priekopníci krásnej botanickej ilustrácie, ktorých knihy sú známe skoro všade. To si dám ako úvod do série článkov o botanike. Sú to tzv. vintage ilustrácie v krásnych farbách a detailoch. Mať doma výtlačky týchto kníh musi byť želanie každého kto má rád umenie a prírodu. Mám doma lexikony Révai, kde sú fantastické ilustrácie nielen prírody.
Po celé veky bola schopnosť presne zachytiť tvar, odtieň a zložitosť rôznych druhov rastlín dôležitou súčasťou botanického výskumu a písania, známeho ako botanická ilustrácia. Táto starostlivá maľba premosťuje priepasť medzi vedou a umením tým, že spája faktickú presnosť s estetickou príťažlivosťou. Viacerí spisovatelia si časom získali uznanie za svoj prínos k tejto disciplíne a vytvorili diela, ktoré inšpirujú a poučujú čitateľov dodnes.
Disciplína botanickej ilustrácie bola výrazne ovplyvnená príspevkami týchto známych spisovateľov a ilustrátorov. Ich výtvory zvýšili latku botanického umenia a zároveň prehĺbili naše chápanie rastlinných druhov. Ich nadčasové kúsky, ktoré nás neprestávajú vzrušovať a učia, sú výsledkom ich umeleckej brilantnosti, vedeckej korektnosti a dôslednej pozornosti venovanej detailom.
Ak by som mal pridať všetky tie nádherné kresby, tak by to trvalo roky.
Prírodovedkyňa a umelkyňa nemeckého pôvodu Maria Sibylla Merian je jednou z priekopníkov botanickej ilustrácie. Merian je najznámejšia pre svoje starostlivé pozorovania a kresby premeny motýľov, ktoré zaznamenala vo svojej knihe z roku 1705 „Metamorphosis Insectorum Surinamensium“. Táto prelomová kniha ponúkla holistický pohľad na prírodu, ktorá bola na svoju dobu nová a osvetlila životné cykly hmyzu s rastlinami, ktoré jedol.
Merianovej obrázky boli vizuálne pútavé a zároveň presne reprezentovali vedu. Jej umenie bolo príjemné a zároveň poučné, pretože zachytávala svet prírody so živými farbami a drobnými detailmi. Jej talent z nej urobil kľúčovú postavu v histórii prírodovednej ilustrácie a vytvoril základ pre budúcich botanických umelcov.
Ďalšou legendárnou osobou v oblasti botanickej kresby je Pierre-Joseph Redouté, ktorý je niekedy nazývaný aj „Raphael kvetov“. Redouté pôvodne z Belgicka pracoval ako oficiálny dvorný umelec Márie Antoinetty veľkú časť svojej kariéry vo Francúzsku a potom pre cisárovnú Jozefínu.
Redoutého majstrovské diela „Les Liliacées“ (1802 – 1816) a „Les Roses“ (1817 – 1824) sú jeho najznámejšie diela. S takmer 500 kresbami ľalií „Les Liliacées“ demonštruje Redoutéov mimoriadny talent na zobrazenie prchavej krásy kvetov. "Les Roses", považované za jeho majstrovské dielo, obsahuje viac ako 170 obrázkov rôznych odrôd ruží. Redouté vytvára ilustrácie, ktoré sú večnými dielami botanického umenia pre ich živé farby, realistické zobrazenie a precíznosť.
Škótska botanická ilustrátorka Elizabeth Blackwell je ďalšou známou postavou v kronikách botanického umenia. Jej najznámejšia skladba je „A Curious Herbal“, ktorá vyšla v rokoch 1737 a 1739. Predajom knihy sa zamerala na získanie peňazí na podporu svojho manžela, ktorý bol uväznený kvôli dlhu, vytvorením tejto kompletnej bylinnej.
S viac ako 500 ručne kolorovanými obrázkami liečivých rastlín a dôkladným popisom ich vlastností a aplikácií je kniha „A Curious Herbal“ nevyhnutnou knihou. V tom období bola Blackwellovej kniha životne dôležitým zdrojom pre lekárov a lekárnikov, pretože si vážila pravdu a užitočnosť. Jej prínos k bylinnej medicíne a botanickej ilustrácii je dodnes cenený.
Haeckel, Ernst (1834 – 1919)
Publikácia nemeckého biológa, prírodovedca a umelca Ernsta Haeckela z roku 1904 „Kunstformen der Natur“ (Umelecké formy v prírode) výrazne ovplyvnila oblasť botanickej ilustrácie. Aj keď je Haeckel najznámejší pre svoje zobrazenia morského života, jeho obrazy rastlín sú rovnako pôsobivé.
Kresba vľavo to je Merian Maria Sibylla.
„Kunstformen der Natur“ predstavuje rôzne rastliny s vynikajúco vykreslenými obrázkami, ktoré upozorňujú na ich zložité štruktúry a vzory. Haeckelova práca sa považuje za kľúčový prínos pre vedeckú aj umeleckú komunitu, pretože šikovne spája vedeckú prísnosť s estetickou krásou. Vedci aj umelci sú naďalej inšpirovaní a ovplyvňovaní jeho ilustráciami.
Haeckelove ilustrácie sú síce pekné, ale mne sa viac páči šťýl Georg Wolfgang Knorr, ktorý je na prvom obrázku hore. Aj Merian Maria Sibylla práce sú krajšie, prirodzenejšie.
Haeckelove odtlačky kvetov z botaniky svedčia o jeho láske k vede a umeniu. Jeho práca je dokonalým príkladom jeho dôslednej pozornosti k detailu a hlbokého pochopenia morfológie rastlín.
Na rozdiel od mnohých svojich kolegov sa Haeckel snažil vykresliť prírodu ako samostatné umelecké dielo a zároveň ako tému vedeckého skúmania. Použitím tejto metódy dokázal vyrobiť botanické výtlačky, ktoré boli esteticky príjemné a vedecky presné a oslovili širší okruh ľudí.
Ilustrationes Florae Novae Hollandiae
Bauer Ferdinand (1760 – 1826)
Rakúsky botanický ilustrátor Ferdinand Bauer je známy svojimi starostlivými a neuveriteľne realistickými ilustráciami rastlín. Spolupráca s botanikom Robertom Brownom na vytvorení „Illustrationes Florae Novae Hollandiae“, ktorá katalogizovala austrálsku flóru, je Bauerov najznámejší úspech.
Bauer je známy svojou presnou a precíznou grafikou, ktorá často obsahuje zväčšené pohľady na časti rastlín, ako aj prierezy. Jeho metódy farieb a tieňovania vytvorili štandard pre botanickú ilustráciu a botanici aj ilustrátori naďalej nachádzajú veľkú hodnotu v jeho dielach.
Margaret Mee, 1909-1988
Britská botanická umelkyňa Margaret Mee je dobre známa svojimi zobrazeniami flóry amazonského dažďového pralesa. Po presídlení do Brazílie v roku 1952 strávil Mee viac ako tridsať rokov štúdiom a zaznamenávaním širokej škály rastlín nájdených v Amazónii.
Jej publikácia z roku 1968 „Kvety brazílskych lesov“ je dôkazom jej odhodlania a lásky k botanickej ilustrácii. Meeove kresby sú známe svojimi živými farbami a presným zobrazením tropickej vegetácie, z ktorých mnohé veda nikdy nepoznala.
Adolphe Millot plagáty a kresby